Mangold je lahodnou variantou příbuzného špenátu, kapusty a jiných listových zelenin. Je v různobarevných variacích, většinou však v zelené a červené barvě.
Patří mezi jednu z dalších téměř zapomenutých druhů listové zeleniny, která pochází ze Středomoří. Rozlišuje se mangold listový (s úzkými řapíky a s malými širokými listy – silně zvlněné nebo hladké) a mangold řapíkatý (se širokými dužnatými řapíky a velkými listy s užšími čepelemi).
Mangold je bohatý na vlákniny, vápník, hořčík, železo, vitamín C, karoteny a komplexní sacharidy, které jsou vynikajícím dodavatelem glukózy. Léčivé účinky mangoldu jsou značné: odstraňuje trávicí potíže a zbavuje střeva jedů, snižuje hladinu krevních tuků, zpevňuje kosti a zuby, posiluje imunitní systém, srdce a svaly, podporuje krvetvorbu, povzbuzuje tělesnou a duševní svěžest, povzbuzuje mozek a nervy a chrání sliznice v těle.
Mangoldové listy se připravují podobně jako špenát. Můžeme je vařit, dusit, zapékat a smažit. Dobře ladí se sýry nebo s jemnou omáčkou. Mladé listy jsou výtečné na přípravu salátů, kde vynikne rovněž barevnost listů. Jsou velmi křehké a chuťově jemné. Naproti tomu vyzrálé listy mangoldu jsou tuhé a chuťově výraznější, což je předurčuje k tepelnému zpracování. Řapíky mají lehce ořechovou chuť, výtečné jsou podávané s bešamelovou omáčkou nebo gratinované.
Listy uchovávejte vždy v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby neovadaly. Sáček nechte otevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Takhle můžete mangold uchovat až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.