Okurky patří k oblíbenému letnímu občerstvení. Osvěžující vlastnosti okurek zajišťuje množství vody, obsažené v plodech, které dosahuje až 98 %. Takže se čerstvé salátové okurky staly přímo ideálním druhem pokrmu do horkých dnů.
Dužina se skládá z vody, cukru a minerálů. Obsahuje vitaminy, především C, B1 a B2. Cenné jsou i bílkoviny, které pročišťují ústrojí, povzbuzují ledviny, omezují buněčné bujení a působí hojivě na pokožku. Vymačkaná šťáva posiluje pružnost vlasů a vazivových tkání. Proto také často přikládáme plátky okurky na pleť a oči. Okurky pleť pročišťují, zklidňují záněty a otoky očí.
Okurky mají nízkou energetickou a výživnou hodnotu. Ve 100 gramech je jen kolem 14 kalorií (asi 64 kJ). Hodí se nejen do jídelníčku lidí hlídajících si hmotnost, ale i pro diabetiky.
Pozor, okurky mají nadýmavé účinky, zejména když se důkladně nerozkoušou. Jejich konzumaci musí omezit pacienti s onemocněním žlučníku, se střevními či žaludečními problémy. Vyhnout by se jim měli lidé trpící průjmy, protože působí i mírně projímavě.
Pojídají se syrové i vařené. V Indii je okurka součástí osvěžujícího jogurtu. Ve Skandinávii přidávají do okurkového salátu kyselou smetanu, Francouzi ho zdobí osolenou šlehačkou, v Řecku se z okurek připravuje lahodné tzatziky s jogurtem a utřeným česnekem.
Okurku můžeme solit, přidávat do polévek, omáček i salátů. Osolením nastrouhaná okurka uvolní vodu, kterou můžeme případně před přidáním dresinku slít. Okurky jsou také dobré na různých obložených chlebíčcích.
Okurky hadovky můžeme uchovávat v chladničce pouze pár dnů. Jejich slupka je velmi jemná, proto měknou mnohem dříve než okurky salátové, které v chladničce vydrží zhruba týden.