1

Biozelenina


„Bylo nebylo anebo se zapomnělo…“

Chutná, poctivá, silná, výrazná, svěží, šťavnatá, zdraví posilňující, výživná, sladká, palčivá, pálivá, zemitá a nespočetně dalšími slovy dala by se popsat chuť zeleninyté opravdové, kterou mnozí znají ze zahrádek našich maminek či babiček.  To Vám chceme nabídnout.

Zelenina je pěstována bez chemických hnojiv a postřiků, které ochuzují rostliny o důležité látky a zároveň zanášejí půdu a podzemní vody nadbytkem nepřirozených chemických látek.

Zkušensti a principy

Zastráň měla během 20. století tradici v rolnictví. Po revoluci došlo ke změnám a rolnictví se po tuto dobu neprovozovalo. Avšak již třetím rokem prožívá Zastráň obrození . Pole a stromy se radují, bezděky jsou tak svědkem propojení odkazu dávných tradic starousedlíků, rodičů a prarodičů s vlastní zkušeností čerpanou při cestách po zahraničí. Velkým učením a inspirací bylo vidět a učit se, jak se co děla v Kanadě, kde panují podobné klimatické podmínky. Nedocenitelnou studnicí rad a tipů jsou kamarádi stejného zaměření a rodina. Dochází tedy k propojení nových nápadů a starých dobrých rad. Citově jsou vnímány principy biodynamického pěstování. Tak vzniká pěstování zeleniny a obnova prostoru na Zastráni.

Bez chemie, ale s přirozenou chemií

Úcta k přírodě, proto je zelenina pěstována bez přidané chemie. Kolem 60-ti druhů zeleniny je pěstováno tzv. polykulturně, kdy se nepěstuje jeden druh zeleniny na velkém lánu, ale rostou pospolu rostlinky, které se mají rády a navzájem si prospívají, například živinami, které vážou jejich kořeny či aromatickými látkami, které zase odpuzují různé škůdce. Pestrá kultura omezuje riziko přemnožení škůdců. Každoroční obměna plodin brání vyčerpání půdy a šíření nemocí.

Obnova a obohacení půdy

Půdu je obohacována o důležité živiny, humus a minerály vlastním kompostem, uzrálým chlévským  hnojem, uzrálým koňským hnojem či uzrálým drůbežím trusem. Pro další zlepšení kvalit půdy je seto zeleného hnojení –  svazenka vratičolistá,obilí s hrachem, vojtěška a hořčice.  Vše s ohledem na potřebu plánovaných plodin, předplodin a dle stavu půdy. Hojně využíváme jetelovin pro pokryv a dodání hmoty zpět do půdy.

Ochrana rostlin

Opravdu vyjíměčně používáme bíle netkané textilie..jako ochranu před mrazy či nálety dřepčíků…Se spotřebou těchto materiálu nesouzníme. Tedy další folie atd. nepoužíváme..pouze ano, foliovník máme..